You are currently viewing Автоматизація та безпека котла

Автоматизація та безпека котла

Що означає поняття автоматизація твердопаливного котла? В основному це підтримка постійної температури теплоносія в котлі. Температура змінюється шляхом збільшення або зменшення подачі повітря в топку. При природній тязі – це зміна положення заслінки в нижніх дверцят котла. Виставивши заслінку в одному положенні вручну, ми будемо мати однакове надходження повітря в топку. Однак при розгоряння палива, котел може нарощувати температуру близько до критичної. Як результат – швидке перегоряння однієї закладки палива, висока температура в будинку і також є небезпека закипання системи.

Автоматизація на природній тязі

Практично всі сучасні котли можна оснастити механічним регулятором тяги, який працює за принципом термостата і буде змінювати положення повітряної заслінки, підтримуючи задану температуру теплоносія. Для цього на котлі повинен бути спеціальний роз’єм з внутрішнім різьбленням. Для регулятора Regulus RT-3 розмір становить ¾.

Принцип роботи механічного регулятора тяги

При зменшенні температури нижче заданого значення, спрацьовує термостат, головка повертається, ланцюг на важелі натягується, піднімаючи заслінку. Коли температура підвищилася до заданого значення, головка повертається у зворотний бік і заслінка опускається, тим самим обмежуючи доступ повітря в топку. Таким чином котел працює в заданому діапазоні температур.

Регулятор Regulus RT-3 складається з занурюваної гільзи (термостата), пластикової головки на яку нанесені 2 шкали: для вертикального і горизонтального положення регулятора, важеля і ланцюжки.

Щоб встановити регулятор тяги, виконайте наступні дії:

 • спочатку вкрутіть регулятор в роз’єм котла, попередньо зробивши обмотку, щоб не було витоку води;
 • виставте потрібну температуру на шкалі пластикової головки;
 • встановіть важіль з ланцюжком;
 • нагрійте котел до потрібної Вам «нижньої температури»;
 • встановіть заслінку в положення не закрите на 1-2 м, і натягніть ланцюжок.

Автоматизувавши котел за допомогою регулятора тяги, Ви отримаєте більш «плавну» роботу котла. Витрата палива можна зменшити до 15%. Ще слід зазначити енергонезалежність і невисоку ціну даного пристосування.

Автоматизація вентилятором

Практично всі моделі дорогих і економічних котлів укомплектовані вентилятором і контролером. Моделі бюджетні або базові (без додаткових опцій) продаються без автоматики. Можна експлуатувати котел в «базової» комплектації, а можна за додаткові гроші автоматизувати. Чи потрібно Вам це, читайте нижче.

Для повного спалювання палива необхідна певна кількість кисню. Якщо кисню недостатньо, паливо не перегорає повністю, відповідно отримуємо забруднення теплообмінника. Якщо палива завантажили більше, вологість дров висока, то повітря для згоряння необхідно більше. Також чим більше повітря, тим менше конденсату в котлі і димоході. Використання вентилятора, як джерела примусовою тягою дозволяє значно поліпшити горіння палива.

Оснащуючи котел вентилятором, отримуємо наступні переваги:

 • повне згоряння палива;
 • можливість використання палива підвищеної вологості;
 • використання неякісного палива;
 • зменшення утворення конденсату;
 • гнучке регулювання температури теплоносія.

Вигода в тому, що використовуючи вентилятор, ми збільшуємо ККД котла. Але поставити вентилятор не означає, що котел автоматизований. Струм на вентилятор пропускає через себе регулятор температури (блок керування). Управління роботою вентилятора здійснюється через нього.

Розглянемо основні функції, які виконує регулятор температури:

 • регулювання кількості обертів вентилятора;
 • зняття і відображення на екрані поточної температури теплоносія;
 • вмикання і вимикання вентилятора при заданих користувачем значень температури;
 • вмикання і вимикання насоса при заданих користувачем значень температури.

У різних виробників функції регулятора температури можуть додаватися, наприклад функція регулювання роботи насоса контуру ГВП, механізм подачі палива і т. д.

Принцип дії

При досягненні заданої температури котла, регулятор температури вимикає вентилятор. При зниженні температури котла нижче встановленої на значення гістерезису котла, регулятор температури знову вмикає вентилятор.

Гістерезис температури котла – це значення, яке показує різницю між встановленою температурою котла і температурою котла, при охолодженні до якої регулятор температури знову включить вентилятор

Гістерезис температури включення насоса – це значення, яке показує різницю між встановленою температурою включення насоса центрального опалення і температурою котла, при охолодженні до якої, регулятор температури вимкне насос центрального опалення.

Значення гістерезиса зазвичай задається заводськими налаштуваннями виробника і так само 3-5 ° С.

Таким чином, поки котел не затух, температура теплоносія підтримується в межах заданого значення.

Використання вентилятора з регулятором температури дозволяє підтримувати постійну температуру в будинку і економити до 35% палива.

Єдиний недолік залежність від електроенергії.

Увага! Купуючи автоматику обов’язково проконсультуєтеся з продавцем, чи передбачений монтаж на обрану Вами модель котла.

Чи обов’язкова установка групи безпеки на котел?

Група безпеки котла являє собою манометр, для відображення тиску в котлі, клапан, який відкривається і скидає назовні теплоносій при досягненні заданого тиску і клапан для видалення повітря. Встановлюється на виході з котла або на сам котел. Як правило, багато виробників розміщують на верхній частині котла роз’єм для групи безпеки.

При нагріванні води відбувається серйозне збільшення її об’єму і тиску. Навіть після повного перекриття подачі кисню в топку температура води в системі опалення може рости ще досить довгий час. Це обумовлено більшою теплоємністю дерева в порівнянні з газом. Так що при сильному перегріві, надлишки води у відкритій системі просто виллються через відвідну трубку розширювального бачка. Якщо ж застосовується закрита система, надлишковий тиск в трубах може привести до їх розриву.

Використання твердопаливних котлів в закритих системах зобов’язує встановлювати групу безпеки.

Залишити відповідь